Bära leggings i januari

Författare: Sara Stille

bära leggings

Sara är 13 år och hela hennes tillvaro är upp och ner. Hon känner sig helt ensam i världen och vill förtvivlat gärna ha någon att prata med. Någon som lyssnar och förstår.

Då dyker Jesper upp. Han är 25 år och ger Sara allt stöd och trygghet hon behöver. För första gången har Sara någon hon litar helt på och som hon kan berätta allt för. Jesper skulle aldrig göra henne illa.

En natt i slutet av januari ändras allt. Sara liv förvandlas till en ännu större mardröm och Jesper gör henne mer illa än någon någonsin gjort.

Bära leggings i januari är en sann berättelse som skildrar Sara Stilles kamp för att leva vidare efter att under nästan 2 års tid utsatts för återkommande våldtäkter av personen hon litade mest på i världen.

Gillade du böcker som 14 år till salu, Kort kjol, Såld kan detta vara en bok som passar dig.

/Therese